Двадесета конференция, организирана от БТА в рамките на инициативата ѝ „Българските гласове за Европа“
19 май 2022
Климатичните промени и как да се справим с тях са тема на дискусията на 20 май (петък), която БТА организира в Пресклуба си в Бургас – градът, откъдето стартира инициативата си „Български гласове за Европа“, която Агенцията изпълнява с подкрепата на Европейския парламент.
Конференцията се очаква да открият евродепутатът Ева Майдел, заместник- министър-председателят по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов, кметът на Бургас Димитър Николов, заместник-областният управител на Бургас Пламен Янев и генералният директор на БТА Кирил Вълчев.
Борбата срещу изменението на климата и щетите върху околната среда са важни въпроси за България, Европейския съюз и света. Нужни са единна стратегия и всекидневни действия – както от ЕС, така и от всяка страна – членка. Европа може и трябва да продължи да води света по пътя към устойчивост и климатична неутралност. България има своите ангажименти в тази сфера: въпросът е за конкретните стъпки.
В дискусията ще бъдат засегнати теми като Европейския зелен пакт; кръговата икономика, влиянието на климатичните промени върху земеделието, опазването на природата и биоразнообразието, и конкретните действия, които трябва да бъдат предприети; ролята на националните и местните власти, на бизнеса и на НПО-сектора, подкрепата на ЕС за научни изследвания и иновации, свързани с климата и климатичните изменения.
Когато бе представен Европейският зелен пакт, твърдях, че това не е толкова климатичен план, а една икономическа програма за устойчиво развитие. Днес, в контекста на войната в Украйна и усилията за енергийна независимост от Русия, можем да твърдим, че Зеленият пакт прераства в една геополитическа доктрина, каза за БТА евродепутатът Ева Майдел. Енергийните и икономическите политики не просто целят да намалят негативното ни въздействие върху природата. Те са обвързани с далеч по-пряко и непосредствено засягащата цел на Европа да постигне енергийна независимост и в същото време самодостатъчност. В противен случай рискът от прекъсване на енергийните доставки наистина би означавал масови фалити и рязко обедняване в Европейския съюз. За България, разбира се, е важно с увеличаването на геополитическото измерение на климатичните и енергийни политики да отчетем и променения им фокус: използването на местни енергийни източници става фактор от наистина първостепенно значение.
В дискусията ще се включат Георги Стефанов – експерт в областта на политиките за изменения на климата и началник на политическия кабинет на заместник министър-председателя по климатични политики в Министерски съвет, Ивелина Василева – експерт и бивш министър на околната среда и водите , Весна Балтина – заместник-кмет на Бургас, проф. Севдалина Турманова – председател на Сдружение „Регионален академичен център на БАН“, доц. д-р Александър Димитров, ръководител на Катедра „Екология и опазване на околната среда“ в Университета „Проф. д-р Асен Златаров“- Бургас, д-р Стоилко Апостолов – управител на Фондация за биологично земеделие БИОСЕЛЕНА, Апостол Дянков – ръководител Програма „Климат и енергия“ на Световния фонд за дивата природа (WWF) – България, Радостина Ценова и Спас Узунов от Българска фондация Биоразнообразие, Павлин Димитров – управител на остров Света Анастасия, Весела Николова – управител на Butlers Coffee&Kitchen в Бургас и др.
Дискусията ще бъде излъчвана в социалните мрежи на БТА: във Фейсбук (https://www.facebook.com/events/972834369905030) и в YouTube: https://youtu.be/QY6ptjfj0GI
Събитието се организира в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа, на която БТА партнира с инициативата си „Български гласове за Европа“ , с подкрепата на Европейския парламент.
За повече информация следете сайта на инициативата: https://europe.bta.bg/
За медиите:
Дискусията „Български гласове за Европа: Климатичните промени“ ще се състои на 20 май /петък/ 2022 г. от 10:00 до 12:00 часа в пресклуба на БТА в Бургас.
Събитието е открито за медиите.
